مديرکل امور دانشجويان غيرايراني: در 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالي دانشجوي خارجي پذيرش مي شود

1398/11/23 11:54

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه در سال 92 در کشور تعداد 12 مجموعه دانشگاهی پذیرش دانشجوی خارجی داشتند گفت: هم اکنون در 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دانشجوی خارجی پذیرش می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر عبدالحمید علیزاده، روز دوشنبه در جلسه ای با حضور رئیس و معاونان دانشگاه لرستان، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام دهه مبارک فجر، گفت: یک پدیده و تحول بزرگ در دانشگاه لرستان در بخش افزایش تعداد دانشجویان غیرایرانی صورت گرفته است؛ دانشگاههای لرستان، کردستان و ایلام در زمینه پذیرش دانشجوی خارجی و غیرایرانی، اقدامات مهم و منظمی انجام داده اند و این یک تحول و ریل گذاری اثربخش است.
وی افزود: ما در سال 92 در کشور تعداد 12 مجموعه دانشگاهی داشتیم که پذیرش دانشجوی خارجی داشتند در حالی که الان اگر بخواهیم مجموعه های دانشگاهی زیرنظر وزارت علوم را حساب کنیم براساس برنامه ریزی انجام شده، در اسفندماه امسال، تعداد 50 مجموعه دانشگاهی در سطح کشور به پذیرش و تربیت دانشجوی خارجی اقدام می کنند.
دکتر علیزاده، اظهار داشت: حرکت به گونه ای بوده است که جایگاه علمی کشور ارتقاء یافته است؛ کشور ما الان دارای رتبه 15 یا 16 در تولید علم در سطح جهان است؛ ایران روند رشد علمی داشته است؛ برای مثال، در بحث فناوری نانو، رتبه ششم در جهان را داریم؛ اینها نشان میدهد نظام جمهوری اسلامی در یک حرکت عقلانی، هوشمندانه و علمی، در حال طی کردن مسیر صعودی علم، دانش و بین المللی سازی آموزش عالی است.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: این مایه خوشحالی است که در دانشگاههایی همچون دانشگاه لرستان، سند راهبردی و شورای راهبردی برای ارتقای کیفیت آموزشی دانشجویان غیرایرانی تشکیل شده است.
وی پیشنهاد داد دانشگاه لرستان، پایلوت اجرای یک طرح فرهنگی برای دانشجویان غیرایرانی منطقه پنج دانشگاههای کشور باشد و با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه لرستان و گروه همکاریهای بین المللی علمی دانشگاه لرستان، طرحها و برنامه های فرهنگی ویژه دانشجویان خارجی و غیرایرانی، اجرا شوند.
مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، قول مساعد داد تلاش و پیگیری خواهد کرد اداره امور کنسولی ویژه ارائه خدمات به دانشجویان غیرایرانی در مرکز استان لرستان، راه اندازی شود.
پیش نویس سند راهبردی دانشگاه لرستان در حوزه دیپلماسی علمی، تهیه شده است

در ادامه این جلسه، دکتر خسرو عزیزی، رئیس دانشگاه لرستان، گفت: در سال 93 در دانشگاه لرستان، هیچگونه دانشجوی خارجی نداشتیم در حالی که الان و با شروع نیم سال دوم تحصیلی امسال، بیش از 150 دانشجوی خارجی در دانشگاه لرستان، خواهیم داشت.

دکتر عزیزی، تصریح کرد: تلاش تیم مدیریتی دانشگاه لرستان آن است که دیپلماسی علمی بین المللی تقویت شود و در این راستا، پیش نویس سند راهبردی دانشگاه در حوزه فعالیتهای بین الملل، تهیه شده است تا در نهایت، پس از تبادل نظرات کارشناسی، به تصویب نهایی برسد.
رئیس دانشگاه لرستان، بیان کرد: نگاه همه بخشهای مدیریتی دانشگاه لرستان، این است که هر دانشجوی غیرایرانی که در دانشگاه لرستان مشغول به تحصیل است نقش یک سفیر را در معرفی توانمندیهای دانشگاه لرستان، ایفاء نماید.


NotFoundImage

استفاده از مطالب و اخبار پورتال با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است