يازدهمين مراسم تجليل از دانشجويان نمونه و ممتاز و شاهد و ايثارگر دانشگاه تهران برگزار شد

1398/09/04 15:35

یازدهمین مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه و ممتاز و شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس این دانشگاه و مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر سازمان امور دانشجویان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان به نقل از سایت دانشگاه تهران، در این مراسم دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، با بیان اینکه در همه کشورها مراکز علمی دارای اهمیت و در مرکز توجه هستند، گفت: اینکه دولت ها از منابع عمومی خود برای مراکز علمی و پژوهشی هزینه می کنند و تلاش دارند تا این مراکز را به شکل ویژه ای بدانند، ناشی از اثربخشی مثبت و مطلوب اینگونه مراکز است. آنچه که در جهان امروزی در ارتقای فرهنگی و رشد اجتماعی و دستاوردهای علمی شاهد هستیم، محصول تفکر و تلاش مراکز علمی است.

وی افزود: به همین دلیل توجه دولت ها به این مراکز تضمین کننده آینده کشور و توسعه پایدار است.

هم چنین این مراکز علمی هستند که می توانند پاسخی دقیق به مشکلات و پرسش های جامعه در زمینه های مختلف ارائه دهند. طبیعی است، ما هم در ایران و در انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی که وجهه عمده آن فرهنگ و ارتقا تعالی انسانی است، باید به موضوع دانشگاه ها و مراکز علمی بیش از گذشته توجه کنیم.

رئیس دانشگاه تهران، با عنوان اینکه مراکز علمی در قلب و خاطر مردم قرار دارند، خاطر نشان کرد: بهترین فرزندان هر کشوری و مهمترین ثمره هر خانواده که جوانان آن می باشد وارد این مراکز می شوند و با تعلیم و تربیتی که فرا می گیرند، آینده خود و جامعه را می سازند. در این میان دانشگاه تهران باسابقه ترین و قدیمی ترین مرکز علمی کشور محسوب می شود که مورد توجه همه دولت ها، نظام و مردم ایران است. رشد و پیشرفت این دانشگاه بسیار مهم است و به طور قطع بخشی از آینده کشور در گرو آنچه که مسئولان دانشگاه تهران و دانشجویان این دانشگاه عمل می کنند، خواهد بود.

دکتر نیلی احمدآبادی، اظهار کرد: تجربه نشان می دهد، دانش آموختگان دانشگاه تهران در همه ابعاد در جامعه موفق بوده اند، چرا که در این دانشگاه فرصت تجربه کردن و فعالیت در زمینه های مختلف از جمله حوزه های اجتماعی و فرهنگی بیشتر از دانشگاه های دیگر برای آنان فراهم بوده است.

وی در پاسخ به پرسش دانشجویان مبنی بر اینکه دانشگاه برای آینده دانش آموختگان خود چه کاری انجام داده است، گفت: به طور قطع دغدغه هر دانش آموخته ای، آینده ای است که پیش رو خواهد داشت. یکی از وظایف دانشگاه ها در قالب فعالیت های آموزشی و اجتماعی توانمند سازی فرد و آماده کردن آن برای ورود به اجتماع است. امروزه دانشگاه ها نقش بزرگ تری را برای اشتغال دانش آموختگان خود بر عهده گرفته اند که یکی از آنها آموزش مهارت های نرم و ایجاد فضا برای یادگیری کسب کار است.

رئیس دانشگاه تهران، با عنوان اینکه یک دانش آموخته باید بتواند کسب و کار مورد نیاز خود را فراهم کند، یاد بگیرد و کارآفرین باشد، بر یادگیری کار گروهی و جمعی به عنوان یکی از شروط لازم موفقیت در این راه تأکید کرد.

دکتر نیلی احمدآبادی، در ادامه گفت: تفکر ما بر این است، سیستم آموزشی دانشگاه، وجود پارک علم و فناوری و آموزش های مهارت های نرم تلاش می کند تا شرایط و امکانات لازم را برای دانش آموختگان فراهم آورد که امید دارم با این زیست بومی که در دانشگاه تهران است، دانشجویان بتوانند قبل از فارغ التحصیلی به توانمندی لازم برای ایجاد کسب و کار دست یابند.

وی با تصریح اینکه کشور ما نیازمند حضور پررنگ تر دانشمندان و متخصصان برای حل مشکلات و مسائل است، افزود: بسیاری از مشکلاتی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، ناشی از آن است که از این ظرفیت ها و امکانات به خوبی استفاده نشده است. لذا دانشگاه و جامعه از دانشجویان می خواهد تا بار سنگین این مسئولیت را بهتر درک کنند و توجه داشته باشند، بدون حرکت دانشگاهیان در جهت حل مسائل، کشور از دایره مشکلات خارج نخواهد شد.

رئیس دانشگاه تهران، با تأکید اینکه جامعه به شدت نیازمند کمک دانشگاه هاست، بیان کرد: اما از طرف دیگر دانشگاه ها هم باید این وظیفه را به خوبی درک کنند و در این جهت گام بردارند. در جامعه ما بسیاری از کارآفرینان و کسانی که در جهت مثبت تغییر ایجاد کرده و امکان جدیدی را فراهم آورده اند از دانش آموختگان دانشگاه ها بوده اند. ولی با توجه به حدود مشکلات و انتظار بالای جامعه از انقلاب اسلامی باید تلاش خود را بیشتر کنیم. با اطمینان می گویم، این توان در بین دانشگاهیان و دانشجویان وجود دارد و لازمه آن به کار گرفتن این توان در سطح مطلوب است تا بتوانیم از این ظرفیت ها برای توسعه کشور بهتر استفاده کنیم.

حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی، رئیس بنیاد شهید و ایثارگران، نیز با بیان اینکه هدف از خلق انسان طی مسیری برای رسیدن به کمال است، گفت: انسان با دوبال تزکیه و علم می تواند به کمال برسد، تزکیه همیشه مقدم بر علم آمده و آن رشد اخلاقی است. انسان با این دو بال می تواند به بالاترین قله های تعالی دست یابد.

وی خطاب به دانشجویان شاهد و ایثارگر تصریح کرد: در پاسخ به اینکه چه کسانی توانستند به قله های معرفت و انسانیت برسند باید گفت، پدران شما با شهادت خود به کمال رسیدند و با ایثار، تزکیه و علم به جایگاه بالایی دست یافتند.

وی با اشاره به گلایه برخی از دانشجویان شاهد و ایثارگر از بنیاد شهید و امور ایثارگران، خاطر نشان کرد: به طور قطع انتقادهای دانشجویان را می پذیرم و به دانشجویان کاملاً حق می دهم. اما باید گفت تعداد ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار جمعیت تحت پوشش بنیاد شهید هستند که ۱۲۵ هزار نفر از آنان دانشجوی ایثارگر بوده که ۷۰ درصد از این دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند و حدود ۳ هزار نفر از فرزندان شاهد و ایثارگر عضو هیأت علمی دانشگاه ها هستند. با این جمعیت تحت پوشش و با توجه به مسائل اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه هستیم و امید داریم تا با کمک دانشگاه ها بتوانیم برخی از این مشکلات را حل کنیم.

حجت الاسلام شهیدی بیان کرد: ایثارگران و به ویژه دانشجویان ایثارگر به گردن ما خیلی حق دارند؛ پدران این افراد برای استقلال و آزادی کشور جان فشانی کردند و باید برای فرزندان آنان سنگ تمام بگذاریم.

رئیس بنیاد شهید و ایثارگران، در پایان سخنان خود اظهار کرد: شما دانشجویان باید دانشگاه را خانه دوم خود بدانید و از فرصت تحصیل علم برای پیشرفت علمی کشور استفاده کنید. صاحب فکر و اندیشه شوید و بدانید که علم پایان ندارد و دانشگاه بهترین محل برای اندیشیدن و آگاهی بخشی جامعه است. اگر ایران اسلامی امروز قدرت دفاعی و نظامی فراوانی دارد، به دلیل زحمات پدران شما است که با شهادت خود موجب عزت روزافزون جمهوری اسلامی شدند.

در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام محمد مهدی کرمی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، گفت: افتخار می کنیم که بیش از هفت هزار دانشجوی دانشگاه تهران، از خانواده شاهد و ایثارگر هستند و راه پدران خود را با استقامت طی می کنند.

وی افزود: «رمز موفقیت شهدا و بسیجیان، ایثار است، واژه ایثار درس عترت و امامت به ما می دهد و در زندگی ائمه و اولیای الهی نیز مشهود است. دانشجویان شاهد و ایثارگر باید راه پدران خود را ادامه دهند و با مقاومت و اقتدار به پیشرفت کشور کمک کنند.

دکتر رحمت اله اللهیاری، مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران، در ابتدای این مراسم ضمن پاسداشت هفته بسیج گزارشی را از نحوه انتخاب دانشجویان ممتاز و نمونه شاهد و ایثارگر ارائه کرد و گفت: «این مراسم یازدهمین برنامه تجلیل از دانشجویان شاهد و ایثارگر است که برگزار می شود. دانشگاه تهران هفت هزار و ۳۴۰ دانشجوی شاهد و ایثارگر دارد که این تعداد حدود ۱۴ درصد دانشجویان دانشگاه تهران را تشکیل می دهد.

وی افزود: از این تعداد سه هزار و ۴۶۱ دانشجوی کارشناسی، دو هزار و ۸۸۲ دانشجوی کارشناسی ارشد ، ۱۲۵ دانشجوی دکترای عمومی و ۸۷۲ دانشجوی دکترای تخصصی در دانشگاه تهران مشغول تحصیل هستند.

هم چنین دانشگاه تهران حدود سه هزار و ۲۵۳ دانشجوی تحت پوشش دارد که این تعداد مازاد بر سهمیه ۲۵ درصدی دانشگاه هاست.

مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر، با بیان اینکه انتخاب و معرفی دانشجویان ممتاز و نمونه شاهد و ایثارگر بر اساس آئین نامه مربوط صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: برای این انتخاب سوابق آموزشی و تحصیلی دانشجویان مورد بررسی قرار گرفته است. معدل کل، تعداد واحدهای گذرانده، سوابق پژوهشی، مقالات، ترجمه و تألیف کتاب، اختراع ابداع و نوآوری، فعالیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ادبی وهم چنین رعایت شئونات دانشجویی و ایثارگری از جمله معیارهایی هستند که در این انتخاب لحاظ شده است.

دکتر اللهیاری تصریح کرد: پس از ابلاغ آئین نامه و شیوه نامه مربوط، بررسی و انتخاب اولیه پرونده ها در پردیس ها و دانشکده های دانشگاه تهران انجام می شود که بر این اساس تعداد ۴۱ پرونده از مجموع پانزده پردیس و دانشکده دانشگاه تهران دریافت شد. این پرونده ها بعد از بازبینی و رفع نقص در ستادی متشکل از نماینده های معاونت های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و هم چنین بنیاد شهید به صورت تخصصی بررسی و در نهایت در هر مقطع سه دانشجو با کسب بیشترین امتیاز به عنوان دانشجوی ممتاز انتخاب شد و در مجموع از ۹ دانشجوی ممتاز در این مراسم تقدیر خواهد شد. هم چنین دیگر دانشجویان معرفی شده از واحدهای دانشگاه نیز به عنوان شایسته تقدیر معرفی خواهند شد.

در پایان یازدهمین مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه و ممتاز و شاهد و ایثارگر، با حضور مسئولان دانشگاه تهران و بنیاد شهید وامور ایثارگران و سازمان امور دانشجویان از دانشجویان شاهد و و ایثارگر دانشگاه تهران تقدیر به عمل آمد.

NotFoundImage

استفاده از مطالب و اخبار پورتال با ذکر منبع (آدرس صفحه) بلامانع است